Осигуровки на земеделски производител в майчинство без право на обезщетение
Осигуровки на земеделски производител в майчинство
С темата осигуровки на земеделски производител в майчинство без право на обезщетение продължаваме поредицата, която разглежда някои публикувани от НАП отговори на интересни и актуални въпроси.
Отговорът на НАП е с Изх. 3_273 от 05.02.2018 г. на Дирекция ОДОП Велико Търново.
Фактите по случая са следните:
Регистриран земеделски стопанин ползва отпуск поради бременност и раждане, но без право на обезщетение по КСО.
Част от поставените към НАП въпроси са следните:
- Как следва да се извършва осигуряването на лицето за периода, през който ползва отпуск поради бременност и раждане без право на парично обезщетение за това?
- В какъв размер следва да е здравноосигурителната вноска на лицето и върху какъв осигурителен доход се изчислява за периода на отпуск поради бременност и раждане?
- Къде следва да се посочат дните от периода на отпуск поради бременност и раждане, за които лицето няма право да получава обезщетение по КСО – в т. 16.3 или вт. 16.4 на декларация образец № 1?
Резюме на отговора на НАП:
В самото начало на отговора е акцентирано, че “В случаите, когато самоосигуряващите се лица, които са осигурени и във фонд „Общо заболяване и майчинство“ са във временна неработоспособност поради бременност и раждане, за осигурителен стаж, без да се правят осигурителни вноски, се зачита и периодите, през които не са имали право на парично обезщетение.”.
В тази връзка е посочено, също така, че “За периодите по чл. 9, ал. 2, т. 5 от КСО осигурените лица не следва да подават декларация за прекъсване на дейността си” с препратка към чл. 1, ал. 2, изр. 2 от НООСЛБГРЧМЛ.
Разяснено е, че “За тези периоди се дължат здравноосигурителни вноски съгласно разпоредбите на чл. 40, ал. 1, т. 5 от ЗЗО върху минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се лица, съответно за регистрираните земеделски стопани, определени със ЗБДОО за съответната година в размер, равен на дължимата от работодателя част от вноската, която както за 2017 г., така и за 2018 г. е 4,8 %. Минималният осигурителен доход за регистрираните земеделски стопани съгласно ЗБДОО за 2017 г. е 300 лв., а за 2018 г. – 350 лв.”.
Изводът относно осигуровки на земеделски производител в майчинство
Направен е изводът, че “ако лицето е осигурено за общо заболяване и майчинство, и не извършва никаква трудова дейност като самоосигуряващо се лице на каквото и да е основание за времето, през което е в отпуск поради бременност и раждане, то този период се зачита за осигурителен стаж без да се внасят осигурителни вноски за ДОО, независимо от обстоятелството, че лицето няма право на парично обезщетение по КСО”. Посочено е, че “Същото дължи вноски за здравно осигуряване по реда на чл. 40, ал. 1, т. 5 от ЗЗО.”.
За целите на отговора е акцентирано, че “при подаване на данни с декларация образец № 1 дните в отпуск поради бременност и раждане на лицето, според указанията за попълване на декларацията, следва да се посочат в т. 16.3., в която се попълват и дните без право на обезщетение по КСО.”.
Целият отговор можете да намерите в системата Въпроси и отговори на НАП.