Удостоверение А1 при работа в различни държави-членки

Удостоверение А1 за работа в чужбина 28 юли

Удостоверение А1 при работа в различни държави-членки

Как се получава Удостоверение А1 за работа в чужбина при извършване на дейност в различни държави от ЕС

По отношение на Удостоверение А1 за работа в чужбина процедурата в такива случаи предвижда задължение за уведомяване на компетентната институция и подаване на искане за издаване на формуляра.

Уведомяване на компетентната институция

Лицата, които в различни качества (заети или самостоятелно заети) работят в две или повече държави-членки на ЕС, са длъжни да информират компетентната институция в държавата по пребиваване.

Под пребиваване се има предвид центърът на жизнения интерес на лицето в зависимост от продължителността, през която е живяло на територията на дадени държави-членки на ЕС, къде поддържа постоянно жилище, къде се намира семейството му, къде подлежи на данъчно облагане и т.н.

Ако лицето пребивава в друга държава-членка, то уведомява нейната компетентна институция.

В случай, че центърът на жизнен интерес на лицето е в България, то информира компетентната териториална дирекция на НАП.

В зависимост от възможните ситуации пред НАП се подават следните уведомления:

  • лице, което е заето на територията на различни държави–членки – формуляр образец Окд-237; това уведомление се подава и от международните шофьори, защото те също се разглеждат като лица, заети в различни държави-членки;
  • лице, което е самостоятелно заето на територията на различни държави–членки – формуляр образец Окд-239;
  • лице, което е заето на територията на една държава–членка и самостоятелно заето на територията на друга държава–членка – формуляр образец Окд-240;

Бланките на тези формуляри можете да изтеглите тук: Окд-237, Окд-239 и Окд-240.

Определяне на приложимото осигурително законодателство

Институцията на държавата-членка по пребиваване определя временно приложимото осигурително законодателство спрямо лицето. Уведомява институциите на другите заинтересовани  държави-членки. Или директно осъществява контакт с тях, за да се намери взаимно съгласие по въпроса. Временно определеното приложимо осигурително законодателство законодателство може да е различно от това на държавата по пребиваване на лицето. Временното определяне на приложимото осигурително законодателство се превръща в окончателно при условие, че в срок от два месеца след информирането на институциите някоя от тях не възрази, освен ако осигурителното законодателство вече не е окончателно определено въз основа на взаимно съгласие.

Искане за Удостоверение А1 за работа в чужбина

Удостоверение А1 доказва коя е компетентната държава-членка за осигуровките на лицето. Формуляр А1 освобождава работодателя и/или лицето от задължения за осигурителни вноски по законодателството на други държави-членки, а чуждите институции са длъжни да се съобразяват с него и нямат право да претендират осигуровки.

У нас формуляр А1 за работа в чужбина в България се издава от НАП. Удостоверение А1 за работа в чужбина не се издава по инициатива на компетентната институция – НАП. А по искане на работодателя и/или лицето – заявено с посочените по-горе образци (Окд-237, Окд-239 и Окд-240). Бланката на формуляр А1 изглежда по следния начин – виж тук: удостоверение А1 бланка.

Напълно е възможно лице, което осъществява дейност в две или повече държави-членки, да има задължение да уведоми компетентната институция на една държава-членка, а да се наложи да подаде искане за Удостоверения А1 в компетентната институция на друга държава-членка. Това е така, защото определеното приложимо осигурително законодателство не винаги съвпада с това на държавата-членка по пребиваване. Въпреки това, формуляр А1 може да бъде издаден само от институцията на държавата-членка, чието осигурително законодателство се прилага спрямо лицето. Удостоверение А1 за работа в чужбина се издава от НАП в срок до 30 дни ако са налице условията.

error: